obrazek-tytuowy
23.03.2024

Glinka marokańska – orientalny element w pielęgnacji ciała

Myślę, że każda z nas pragnie mieć gładką, jednolitą skórę, najlepiej bez większego wysiłku :) Tutaj z pomocą przychodzi nam glinka Ghassoul - to organiczny kosmetyk o jedwabistej konsystencji, który wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie. W dodatku - bardzo prosty w użyciu.

Wychodzę z założenia, że pielęgnację trzeba kochać i doceniać. Jeśli więc już znajdę kosmetyki, które moja wybredna, mieszana cera zaakceptuje i odwdzięczy się świetlistością i brakiem nowych wyprysków, trzymam się ich niezmiennie. Czasem jednak zdarza się, że brakuje mi tego dreszczyku ekscytacji, związanego z testowaniem - zwłaszcza, gdy w moje ręce wpadnie tak intrygujący (i naturalny!) produkt.

Spis treści

Glinka marokańska – czym się wyróżnia?

Glinka marokańska, nazywana Ghassoul (lub też: Rhassoul – czyli: „ta, która czyści”), ceniona była przez Beduinów, którzy wykorzystywali ją do oczyszczania skóry i włosów, a także do odkażania trudno gojących się ran. Ma ona wciąż bardzo istotne znaczenie w arabskiej kulturze. Stosowana jest po dziś dzień w łaźniach, szczególnie podczas praktyki Hammam – czyli tzw. łaźni tureckiej, która jest niezwykłym, wieloetapowym rytuałem oczyszczającym i relaksującym. Dziś wyjątkowe cechy glinki rhassoul doceniane są nie tylko w kulturze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, ale i na całym świecie.

Glinka Ghassoul to produkt, który pozyskiwany jest tylko i wyłącznie w Tamdafelt - malutkiej wiosce leżącej niedaleko cesarskiego miasta Fez, w północno-zachodniej części Maroka. To właśnie tam, na skraju Atlasu Średniego, położona jest podziemna kopalnia, z której ręcznie wydobywa się tę glinkę o pochodzeniu wulkanicznym. To początkowo bryły, które przemywa się, osusza i rozdrabnia na proszek. Tradycyjny, niezmienny od setek lat proces prowadzi do powstania jedwabiście gładkiej konsystencji glinki. Barwa tego cennego produktu waha się od szarej, przez czerwoną aż do ciemnobrunatnej.

W skład Rhassoul wchodzą głównie: krzemionka, tlenki magnezu i żelaza, a także tlenek glinu, wolny krzem, sód, potas, mangan, lit, tytan i cynk.

Oryginalna glinka Ghassoul musi posiadać francuski certyfikat ECOCERT, potwierdzający jej stuprocentową organiczność!

Złoża glinki Rhassoul znajdują się w górach Atlas. Zdjęcie: istock

Złoża glinki Rhassoul znajdują się w górach Atlas. Zdjęcie: istock

Glinka marokańska – właściwości

  1. Dzięki bardzo wysokiej zdolności absorpcji doskonale oczyszcza skórę, wymiata zaskórniki, usuwa nadmiar sebum i metale ciężkie.

  2. Pozwala pozbyć się silikonów z włosów, wzmacnia ich łodygi, a także koi podrażnioną skórę głowy i ogranicza jej przetłuszczanie.

  3. Pobudza włosy do wzrostu, ogranicza ich wypadanie, nadaje objętości i miękkości.

  4. Pomaga pozbyć się grzybicy stóp, zmniejszając ilość patogenów i wilgoci.

  5. Dostarcza minerały kluczowe w procesach zachodzących w różnych warstwach skóry. Odżywia cerę i pomaga ją rozświetlić.

  6. Łagodzi objawy łuszczycy.

  7. Zmniejsza zaczerwienienia skóry, redukuje wypryski i inne niedoskonałości.

  8. Usuwa martwy naskórek i pobudza mikrokrążenie, pozostawiając skórę gładką i napiętą.

Glinka marokańska – jak stosować?

  1. Relaksująca błotna kąpiel

    Do wanny wypełnionej wodą wsyp 100 g glinki. Dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego i 10 ml oleju roślinnego. Po 15-20 minutach kąpieli opłucz ciało i delikatnie osusz. Nanieś balsam pielęgnujący lub masło roślinne, by dodatkowo zadbać o skórę.

  2. Oczyszczający szampon przeciwłupieżowy

    Zmieszaj swój naturalny szampon do włosów z glinką w stężeniu ok. 2%. Stosuj jak zwykle.

  3. Maska odblokowująca pory

    Wymieszaj 1 łyżeczkę proszku z wodą lub hydrolatem (np. lawendowym) – powinna powstać gładka pasta. Zaaplikuj na zwilżoną cerę. Zmyj po 15-20 minutach. W trakcie możesz zraszać twarz wodą termiczną lub hydrolatem, by zmniejszyć efekt ściągnięcia cery.

  4. Lecznicze okłady

    Glinkę wymieszaj z letnią wodą, by powstała pasta. Zaaplikuj na zmienione chorobowo miejsce (np. stawy) i owiń wilgotnym, ciepłym ręcznikiem. Pozostaw na 30-60 minut. Powtarzaj zabieg do ustąpienia dolegliwości.

Pamiętaj! Nie używaj metalowych przyrządów przy mieszaniu glinek – tracą wtedy swoje właściwości.

Jestem pewna, że znając już możliwości tego niepozornego minerału, też nie będziecie mogli się powstrzymać przed jego wypróbowaniem! Kto wie, być może zostanie z Wami na stałe? 😊

P.

Pamiętajcie, że korzyści ze stosowania maseczki z glinki Ghassoul odniosą nie tylko panie, ale też panowie! ;) Zdjęcie: istock

Pamiętajcie, że korzyści ze stosowania maseczki z glinki Ghassoul odniosą nie tylko panie, ale też panowie! ;) Zdjęcie: istock

Proponowane artykuły

Jak stosować oleje roślinne w pielęgnacji skóry i włosów?

Olejowanie włosów - jak zrobić to dobrze?

Lecznicza moc kwiatów leszczyny

najnowsze z