obrazek-tytuowy
10.10.2023

Jak stosować oleje roślinne w pielęgnacji skóry i włosów?

Oleje roślinne - to ich odkrycie okazało się przełomowe w mojej pielęgnacji. Gdy po kilku dniach używania oleju kokosowego do oczyszczania mojej mieszanej cery zauważyłam wysyp brzydkich krostek, pomyślałam, że to nie dla mnie. Na moje szczęście jednak postanowiłam zrobić mały rekonesans w internecie i okazało się, że to popularny błąd. Tego produktu bowiem nie poleca się do twarzy. Dlaczego? Jak więc dopasować odpowiedni produkt do naszej cery i typu włosa? Tego dowiesz się w tym wpisie! :)

Spis treści

Czym są oleje roślinne?

Oleje roślinne powstają w wyniku wytłaczania, bądź ekstrakcji nasion, pestek i innych części roślin – np. kiełków, jak w przypadku pszenicy. Składają się one z estrów kwasów tłuszczowych, w których mieszaninie rozpuszczone są składniki bioaktywne, takie jak niektóre witaminy i minerały. W temperaturze pokojowej zachowują płynną konsystencję.

Dobór odpowiedniego do naszej cery, czy też włosów oleju może być problematyczny. Zwłaszcza, gdy nie znamy zasad klasyfikacji tych produktów. Na czym więc należy się skupić? Przede wszystkim dowiedzmy się, czym są oleje schnące, półschnące i nieschnące.

Oleje schnące

To oleje, w których skład wchodzą głównie estry wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (np. linolowego) - kwasy omega 3 i omega 6 muszą stanowić co najmniej 50% mieszaniny. W obecności promieniowania UV warstwa takiego oleju szybko utlenia się, tworząc cienką, elastyczną i lekką powłoczkę na skórze. Taki produkt doskonale nadaje się do cery tłustej i skłonnej do zanieczyszczania oraz do włosów wysokoporowatych. Duże cząsteczki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych idealnie wpasowują się w strukturę tego typu pasm i pomagają zapobiec puszeniu.

Przykłady olejów schnących:

Oleje półschnące

Taki produkt zawiera od 20 do 49% NNKT. Ma on trochę cięższą konsystencję niż olej schnący, jednak nadal nie obciąża cery. Pozostawia na skórze delikatny film, chroniący przed parowaniem wody. Nadaje się do cery dojrzałej, skłonnej do przesuszania i normalnej. Wybierz go do olejowania, jeżeli Twoje włosy mają średnią porowatość.

Przykłady olejów półschnących:

Oleje nieschnące

Tłuszcze z tej kategorii zawierają mniej niż 20% kwasów omega 3 i 6. Tworzą na skórze tłusty film, więc nie poleca się stosowania ich samodzielnie na cerę. Doskonale jednak sprawdzą się do pielęgnacji ciała, rzęs, brwi i włosów niskoporowatych, gdyż są bardzo odżywcze.

Przykłady olejów nieschnących:

Komedogenność

Niektóre oleje mogą zapychać pory i powodować powstawanie zaskórników czy wyprysków. By uniknąć takiego efektu, wybieraj oleje o niskiej komedogenności (0-2 w skali 0-5). Wysoką komedogennością charakteryzują się zazwyczaj oleje nieschnące (olej kokosowy, rzepakowy), ale i niektóre schnące (olej z kiełków pszenicy).

Oleje o najniższej komedogenności: sacha inchi, olej z nasion malin, olej z opuncji figowej, olej konopny.

Oleje warto łączyć z ziołami. Tutaj maceracja kwiatów nagietka.

Oleje warto łączyć z ziołami. Tutaj maceracja kwiatów nagietka.

Zastosowania olejów w pielęgnacji

  1. Jako baza pod makijaż

    Oleje schnące, ze względu na swoją lekkość idealnie nadają się do nałożenia pod podkład. Zaaplikowany cienką warstwą olejek stworzy efekt świetlistej, gładkiej cery i pomoże ją odżywić.

  2. OCM (Oil Cleansing Method)

    Oczyszczanie olejem - brzmi groteskowo? Nic bardziej mylnego! Nie ma lepszego sposobu na wodoodporne kosmetyki. Rozgrzanym w dłoniach olejkiem rozpuść makijaż (włącznie z tuszem do rzęs), usuń mokrym ręczniczkiem (lub wacikiem), a następnie zastosuj piankę do mycia twarzy. Spróbuj - będziesz zaskoczona, jak gładka i czysta może być Twoja buzia!

  3. Olejowanie włosów

    To zabieg polegający na naniesieniu oleju na całą długość włosa, bądź tylko na końcówki. Metod jest wiele, jednak kluczowy jest odpowiedni dobór oleju do typu włosa. Nawet w pół godziny Twoje włosy z suchych i naelektryzowanych staną się elastyczne, gładkie i odżywione.

  4. Do masażu

    Nie ma nic lepszego, niż relaksujący, zmysłowy masaż z użyciem oleju makadamia. Warto zaopatrzyć się również w olejki eteryczne, dzięki którym taki zabieg przyniesie jeszcze więcej korzyści.

  5. Jako ostatni element wieczornej pielęgnacji

    To mój ulubiony moment wieczoru. Po oczyszczeniu cery, zaaplikowaniu tonera i serum wybieram, który olej nałożę na buzię - zazwyczaj wybór pada na żółciutki olej z kozieradki lub pomarańczowy olej z dzikiej róży. Nie omijam okolicy oczu - wręcz przeciwnie! Moje rzęsy bardzo wdzięcznie na taki zabieg odpowiadają. :)

  6. Po depilacji

    Gdy zmagasz się z podrażnieniami po depilacji, na Twoich nogach pojawiają się swędzące, czerwone krostki - niezwłocznie po zabiegu zdezynfekuj skórę. Następnie zaaplikuj olej, np. sacha inchi bądź olej jojoba. Zminimalizujesz tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień i wspomożesz regenerację naskórka, jednocześnie odżywiając skórę.

Jak wybrać dobrej jakości olej roślinny?

Warto zadbać, by używany przez nas olej zawierał jak najwięcej składników aktywnych. Będziemy mieć tego pewność, gdy wybierzemy produkt tłoczony na zimno, nierafinowany i nieoczyszczony. Będzie on najbardziej bogaty w składniki odżywcze, a także zachowa naturalną barwę i zapach.

Jeśli zainteresował Cię temat naturalnej pielęgnacji, wyczekuj następnych wpisów na naszym blogu!

Sprawdź również:

Proponowane artykuły

„Woda zdrowia doda!” - działanie kąpieli leczniczych

Jak stosować oleje roślinne w pielęgnacji skóry i włosów?

Jak zrobić dobry macerat olejowy? Sprawdzony przepis

najnowsze z