obrazek-tytuowy
03.01.2024

Pozbądź się szkodników z olejkiem Neem

Chyba każdy wielbiciel roślin musi się kiedyś zmierzyć z plagą wciornastków, wełnowców, czy ziemiórek. Tak, to koszmar… Sama niedawno musiałam się z tym uporać. Teraz już wiem, jak pozbyć się tych niechcianych gości i chętnie się tą wiedzą podzielę!

Spis treści

Czym jest olejek Neem?

Jeśli interesujesz się tematem pielęgnacji naturalnej, zapewne słyszałeś o olejku Neem (inaczej: olej margosa) w kontekście jego dobroczynnego działania na zmiany skórne. Okazuje się, że zawiera on również substancje czynne szeroko stosowane w walce z owadami żerującymi na roślinach domowych i ogrodowych.

Miodla indyjska

Dorodne drzewo z rodziny Meliaceae, występujące w Południowo-Wschodniej Azji, w strefie podzwrotnikowej i tropikalnej. Znane i stosowane w Indiach od 2000 lat. W sanskrycie jego nazwa brzmi: Arishtha, co tłumaczyć można jako: “uwalniające od chorób”.

Warto wiedzieć, że olejek Neem, tłoczony z nasion miodli indyjskiej, charakteryzuje się gęstą, lepką konsystencją, ciemną barwą i zapachem odstraszającym nie tylko insekty. Jest bardzo specyficzny i może nie przypaść Ci do gustu. To zasługa wielu związków znajdujących się w nasionach miodli - między innymi zawierających siarkę. W przypadku pielęgnacji twarzy jest to dość duży mankament produktów na bazie tej rośliny, jednak staje się zaletą, gdy mowa o potencjalnych szkodnikach roślin. Niektóre zniechęcają się już przed spożyciem, a inne potrzebują kilku dawek substancji czynnych, by zaprzestać podgryzania.

Ważna rzecz: nie szkodzi zwierzętom domowym!

Azadyrachtyna – naturalny pogromca szkodników

Olej tłoczony z nasion miodli zawiera około 100 różnych składników aktywnych biologicznie. Główną substancją czynną, wykorzystywaną w ogrodnictwie i charakterystyczną dla tego wiecznie zielonego drzewa jest azadyrachtyna, zaliczana do grupy limonoidów. Poza nią, dużą rolę odgrywają również nimbina i salanina.

Antyfidanty – substancje, które ograniczają żer lub ograniczają rozród, ale nie uśmiercają szkodników. Są wytwarzane przez rośliny - to występujący w naturze sposób na zmniejszenie zainteresowania podgryzaniem liści czy innych organów roślinnych.

Azadyrachtyna ma dość złożone działanie i wpływa trochę inaczej na każdy z około 200 gatunków organizmów podatnych na tę substancję. W wielu przypadkach związek ten spożyty przez owada powoduje zatrzymanie jego rozwoju poprzez zahamowanie uwalniania ekdyzonu - hormonu kluczowego w procesie prowadzącym do osiągnięcia dorosłej formy życia. Taki nieprzekształcony owad stopniowo traci możliwość prawidłowego metabolizmu i mimo iż nadal widoczny jest na roślinie, rezygnuje z pobierania pokarmu i w konsekwencji ginie. U organizmów dorosłych ograniczone jest składanie jaj i zdolność do rozmnażania, przez co dana populacja nie rozrasta się, a stopniowo zmniejsza.

Niektóre gatunki wrażliwe są już na sam smak, czy nawet zapach substancji - tutaj mamy do czynienia z działaniem repelentnym, czyli po prostu z odstraszaniem.

Jakich niechcianych lokatorów możemy pozbyć się z pomocą azadyrachtyny?

  1. ziemiórki (każdy wie, jak trudno się ich pozbyć!)

  2. wciornastki

  3. mszyce

  4. przędziorki

  5. tarczniki

  6. wełnowce

  7. i wiele innych!

Inne korzyści ze stosowania olejku Neem w uprawie roślin

Jakie jeszcze właściwości posiada olejek neem?

  1. Działa grzybobójczo

    Limonoidy trójpentenowe zawarte w miodli znacznie ograniczają ilość grzybów pasożytniczych, dzięki czemu pozbędziesz się nie tylko owadów, ale i infekcji grzybiczych, wynikających między innymi z przelania!

  2. Wspaniale nabłyszcza liście

    Przecierając liście ściereczką zamoczoną w mieszance wody i olejku Neem, usuniesz resztki kurzu i sprawisz, że pędy będą miały żywszy kolor i będą zdrowo błyszczeć.

  3. Odstrasza komary

    W Indiach już od wieków produkty na bazie miodli są stosowane jako środek odstraszający owady. Stosując go do pielęgnacji ulubionych roślin, sprawisz równocześnie, że wnętrze Twojego domu przestanie być atrakcyjne dla niechcianych insektów. Nie szkodzi on jednak owadom zapylającym, np. pszczołom i motylom.

Jak stosować olejek Neem w pielęgnacji roślin domowych?

Przejdźmy może do jasnych instrukcji, jak należy używać olejku. Jakich używać proporcji i jak w ogóle obejść się z tym niezwykłym produktem?

Oprysk prewencyjny

Jesteś szczęściarzem, jeśli Twoje rośliny są zdrowe, rosną wdzięcznie i brak na nich jakichkolwiek oznak inwazji malutkich robaczków, czy latających muszek. Warto jednak zadbać, by tak już pozostało!

Sposób wykonania:

1 litr przegotowanej, lekko ciepłej wody zmieszaj z 5 mililitrami olejku Neem (maksymalne, bezpieczne stężenie, które nie spowoduje poparzenia tkanek roślin to 1%, lecz w przy działaniach profilaktycznych zalecam 0,5%) i kilkoma kroplami naturalnego, delikatnego płynu do mycia naczyń lub mydła potasowego (będzie pełnił rolę emulgatora - złączy wodę z olejkiem). Przelej do butelki z atomizerem. Mocno wstrząśnij.

Tak przygotowanym roztworem spryskaj roślinę. Możesz to zrobić pod prysznicem, w wannie lub na balkonie, by nie zmoczyć wszystkiego dookoła. :) Taki oprysk możesz stosować 1-2 razy w miesiącu. Ten wspaniały produkt działa systemicznie - składniki aktywne przenikają także do soków rośliny i krążą we wszystkich jej tkankach.

Do nabłyszczania liści

Co tu dużo pisać… czyste, błyszczące liście podkreślają piękno rośliny i sprawiają, że nie możemy oderwać od niej wzroku!

Sposób wykonania:

Po dokładnym oczyszczeniu liści z kurzu za pomocą suchej szmatki, przetrzyj je drugą, zmoczoną w roztworze przygotowanym dokładnie tak, jak zostało to opisane w poprzednim punkcie. Nie przecieraj nim spodnich części liści - tam znajdują się aparaty szparkowe, odpowiadające za wymianę gazową.

Nie polecam stosowania tego olejku do nabłyszczania delikatnych okazów, które pokryte są meszkiem czy woskiem, takich jak Kalanchoe tomentosa, czy grubosze. Nie polubią się z nim również odmiany o matowej fakturze - np. Alocasia black velvet i Anthurium clarinervium.

Jako ratunek w kryzysowych sytuacjach

Gdy masz do czynienia z chorobą grzybową (np. szarą pleśnią czy rdzą) lub atakiem insektów, musisz działać szybko. To najskuteczniejsza metoda, gdy w ziemi znajdują się jaja i larwy.

Sposób wykonania:

Najlepiej zacząć od podlania odpowiednio przygotowanym roztworem olejku Neem. Tutaj zwiększamy stężenie olejku do 1%, ponieważ zależy nam na sprawnym i zdecydowanym działaniu. Nie przekraczaj jednak tej wartości, bo możesz narobić więcej szkód niż pożytku! Takim skoncentrowanym środkiem podlewamy podłoże, w którym znajdują się zaatakowane rośliny. Możesz dodatkowo wykonać obfity oprysk.

Gdy szkodniki znajdują się również na spodach liści (np. wciornastki, przędziorki), należy bardzo delikatnie usunąć je przy pomocy ściereczki z mikrofibry - najpierw zanurzonej w naszym płynie, a następnie dobrze odciśniętej.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Ci zadbać o domową dżunglę i Twoje rośliny będą rosły zdrowe i piękne!

P.

Liście miodli indyjskiej

Liście miodli indyjskiej

Proponowane artykuły

Olejowanie włosów - jak zrobić to dobrze?

Kwas hialuronowy – 3 fakty, które Cię zaskoczą!

Skład chemiczny herbacianych liści

Jak parzyć herbatę? – część 2: metoda gongfu cha, czyli jak to robią Chińczycy

Jak parzyć herbatę? – Część 1, czyli metody profesjonalistów oraz moje osobiste wnioski.

najnowsze z
najnowsze z