obrazek-tytuowy
05.09.2024

3 zielarskie sposoby na skaleczenia i rany u dzieci

Co powinniście mieć w swojej apteczce, gdy Wasze dzieci beztrosko hasają po betonie lub łące? Zdradzę Wam trzy konkrety, które nigdy mnie nie zawiodły!

Przyjrzymy się naturalnym substancjom, które mogą okazać się niezastąpione, gdy Twoje dziecko się skaleczy lub zadrapie. Mowa oczywiście o małych i średnich ranach. Pamiętajcie! Zawsze przed użyciem nowej substancji należy wykluczyć nadwrażliwość - pisałem o tym tutaj:

Zioła dla dzieci - jak się za to zabrać? Praktyczne wskazówki na początek

Spis treści

Domowe sposoby na rany i skaleczenia u dzieci - niezastąpiona smocza krew!

Pierwszą substancją, o której chciałbym wspomnieć, jest żywica z drzewa Croton lechleri, znana pod dość tajemniczą nazwą - smocza krew. Drzewo to występuje w Amazonii i jest rośliną leczniczą. Tubylcy używają jej czerwonego soku również wewnętrznie, lecz w Europie zaleca się go tylko do użytku zewnętrznego

Od wielu wieków smocza krew była wykorzystywana do leczenia skaleczeń, ugryzień przez owady, a nawet węże, infekcji grzybiczych i wirusowych oraz oparzeń [1]. Zawiera substancje, które przyspieszają gojenie ran i mają silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe [2]. Są to proantocyjanidyny, alkaloidy i diterpeny [3]. 

Swoją drogą skład chemiczny sprawia, że smocza krew całkiem ładnie pachnie. 

W praktyce nakłada się żywicę na ranę, zadrapania czy ugryzienie, a ona niemalże natychmiast się zasklepia i przyhamowuje krwawienie. Żywica dodatkowo przynosi szybką ulgę w bólu, a także redukuje nieprzyjemne szczypanie i swędzenie. Tworzy na powierzchni skóry barierę, która zapobiega wniknięciu drobnoustrojów i zabrudzeń do rany. Moim zdaniem żywica smocza krew nie ma sobie równych – jest to absolutny must have w zielarskiej apteczce!

Kwas hialuronowy w proszku - pierwsza pomoc na otarcia i skaleczenia

Drugim składnikiem wartym uwagi jest hialuronian, czyli potocznie zwany kwas hialuronowy. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie w prawie każdej tkance. Hialuronian ma zdolność wiązania wody, co sprawia, że doskonale nawilża skórę i przyspiesza proces regeneracji tkanek, w tym ziarninowania [4, 5]. W praktyce na krwawiącej ranie hialuronian zlepia się i tworzy pewnego rodzaju plaster, który dość szybko hamuje krwawienie i przyśpiesza gojenie [6]. Jest tylko jeden warunek - musicie używać dobrej jakości substancji o jak najwyższej czystości! Pasuje tutaj zarówno kwas hialuronowy wielko- (HMW), jak i małocząsteczkowy (LMW).

Jak użyć kwas hialuronowy jako opatrunek?

Oczyszczoną wcześniej ranę posyp kwasem hialuronowym (w proszku). Ilość dobierz odpowiednio do rany. Chodzi o to, aby kwas hialuronowy przykrył całą ranę. Lepiej sypnąć za dużo niż za mało. Proszek możesz leciutko wklepać, aby lepiej przylegał do rany i nie odpadał. Jeśli krew przedostaje się przez proszek, to sypnij go nieco więcej - tak, aby zahamować krwawienie. Kwas hialuronowy po jakimś czasie rozpuści się albo odpadnie (najczęściej przy myciu), więc nie musisz już nic więcej robić :)

Smocza krew w stanie płynnym (buteleczka) oraz w stanie stałym (grudki żywicy).

Smocza krew w stanie płynnym (buteleczka) oraz w stanie stałym (grudki żywicy).

Nagietek i jego przetwory - łagodna pomoc na uszkodzenia skóry dziecka

Trzeci sposób to nagietek w różnych postaciach.

Nagietek lekarski to roślina o silnych właściwościach leczniczych, znana od wieków ze swojego działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Preparaty z nagietka doskonale sprawdzają się przy skaleczeniach, otarciach i stanach zapalnych skóry [7]. Nagietek przyspiesza proces ziarninowania, co jest pomocne w początkowej fazie gojenia się rany. Ponadto łagodzi podrażnienia, zmniejsza opuchliznę i przekrwienie. Idealnie sprawdza się na przetartą skórę. Przez wieki stosowano go nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci, np. w formie kąpieli z nagietkiem, dlatego bez obaw możecie go użyć, oczywiście po sprawdzeniu nadwrażliwości! Sięgajcie po całe kwiaty lub ich płatki, a także po wszelkie wyroby na bazie nagietka lekarskiego.

Większe, otwarte rany i skaleczenia przemywaj i czyść przestudzonym naparem z nagietka. Natomiast stłuczenia, obrzęki, siniaki i małe skaleczenia smaruj maścią z nagietka. Przy chorobach skóry zastosuj kąpiel z naparem z kwiatów nagietka.

Prosty przepis na domową maść z nagietkiem

  1. 2 łyżki masła klarowanego lub ghee

  2. 2 łyżki płatków kwiatowych nagietka lekarskiego

  3. gaza

Przygotowanie:

  1. Połącz składniki w garnuszku, ogrzewając je na małym ogniu (nie można przegrzać, przyrumienić ani spalić składników!) przez 5-10 minut. Po tym czasie wyłącz grzanie.

  2. Po lekkim przestudzeniu mieszaniny przecedź ją przez gazę tak, aby płatki kwiatów zostały w gazie, a roztopiony tłuszcz z substancjami czynnymi wylądował w czystych słoiczkach.

  3. Maść najlepiej jest zużyć na bieżąco lub zamrozić i zużywać porcjami. Zbyt długo przechowywana wytraca składniki czynne. Możesz ją przechowywać w lodówce tylko przez 2 tygodnie w bardzo szczelnym, wyparzonym pojemniku.

Podsumowanie - trzy proste, domowe sposoby na skaleczenia u dzieci

Natura oferuje nam wiele skarbów, które mogą pomóc nam w codziennej pielęgnacji skóry i leczeniu drobnych urazów. Substancje pochodzenia roślinnego, takie jak żywica z Croton lechleri, kwas hialuronowy w proszku czy maść z nagietka to moje faworyty, które są wybitnie skuteczne. Mam nadzieję, że sprawdzą się także u Was!

Proponowane artykuły

Łagodząca maść chabrowa - przepis na letnie ukojenie

Maść z glistnika jaskółcze ziele. Na co pomaga? Jak ją zrobić?

Lukrecja i jej działanie przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe

najnowsze z