obrazek-tytuowy
11.10.2023

Farbowanie włosów henną krok po kroku: efekty i obserwacje

Mianem "henna" określamy czerwono-pomarańczowy barwnik, jego źródło, czyli lawsonię bezbronną (Lawsonia inermis) oraz pastę farbującą złożoną z jej wysuszonych, rozdrobnionych liści i pędów.

Metoda farbowania henną jest znana od wieków w ciepłych i suchych miejscach świata, gdzie roślina ta ma najlepsze warunki do wzrostu. Jej nazwa pochodzi z języka arabskiego - حناء 'hna'. Efekty, które uzyskujemy dzięki niej, obejmują uzyskanie różnych odcieni czerwieni, rudości, pomarańczu i tonów brązowo-brunatnych.

Spis treści

Dlaczego henna barwi?

Bo ma odpowiedni skład chemiczny. Warto poznać kilka faktów z tym związanych:

  1. Lawsonia inermis farbuje, bo zawiera lawson.

    A właściwie prekursory potrzebne do jego powstania, bo lawson (inaczej: 2-hydroksy-1,4-naftochinon) staje się aktywny dopiero podczas przygotowania henny-pasty. To mała (jak na barwnik) cząsteczka o specyficznej budowie, pasującej kształtem do miejsc wiązania keratyny budującej łuski włosa. Lawson wiąże się z keratyną na zewnątrz włosa w sposób trwały i jest to dość unikalna właściwość.

  2. Aby lawson dawał jak najbardziej przewidywalne wyniki, potrzeba lekko kwaśnego środowiska.

    W takich warunkach zachodzi przemiana prekursorów lawsonu (hennozydów) w cząsteczkę, której więź z keratyną jest bardzo mocna i trwała.

  3. Kolor włosów po farbowaniu jest mieszanką barwy nadanej przez farbę oraz naturalnego odcienia włosa.

    Henna oddziałuje z zewnętrzną warstwą keratynową włosów, nie wpływając na pigmenty w ich wnętrzu. To trochę jak malowanie akwarelą albo nałożenie filtru w programie graficznym. Jeżeli farbujesz siwe włosy, efekt ich zabarwienia będzie inny niż włosów z naturalnym pigmentem.

  4. Lawson jest podatny na utlenianie.

    Czerwono-pomarańczowy barwnik może stopniowo utleniać się do brązowawego koloru.

  5. Lawson wiąże się z powierzchnią włosa w sposób trwały.

    Oznacza to, że efekty uzyskane z jego pomocą nie zmywają się.

Wiedząc już co nieco o zasadach działania lawsonu, być może domyślasz się, że proces z jego udziałem nie zapewni jednolitych efektów u każdego. Na efekt końcowy wpływa wiele czynników, takich jak choćby jakość surowca roślinnego, zakwaszenie henny, temperatura i skład mieszanki, porowatość włosa i tak dalej.

Niecierpek balsamina

Lawsonia to nie jedyna roślina, będąca źródłem lawsonu. Innym ziółkiem zawierającym lawson jest Impatiens balsamina, często uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna.

Kwitnący niecierpek balsamina (Impatiens balsamina).

Kwitnący niecierpek balsamina (Impatiens balsamina).

Jaka henna jest najlepsza?

Aby zapewnić spójne i przewidywalne wyniki farbowania, używaj czystej, wysokiej jakości henny.

Niektóre komercyjne preparaty „henny” mogą zawierać sole metali lub inne dodatki, które mogą działać nieprzewidywalnie na włosy, zwłaszcza te poddane działaniu środków chemicznych.

Pamiętaj, że henna bez dodatków nie zabarwi włosów na kolor inny niż czerwony/pomarańczowy. Kolor czarny w niektórych preparatach nie pochodzi z lawsonii i jest osiągany przez np. dodatek PPD, substancji wywołującej m.in. poważne odczyny alergiczne.

Jaką hennę wybrać? Szukaj następującego składu: Lawsonia inermis 100%

Jaką hennę wybrać? Zwróć uwagę na:

  1. pochodzenie - w preparatach dostępnych na rynku jest ok. 0,5-3,0% lawsonu. Jego ilość zależy od warunków wzrostu rośliny - gorące i suche skutkują większą ilością barwnika, a wilgotne i zimne skutkują mniejszą jego ilością.

  2. stopień rozdrobnienia - henna wysokiej jakości ma drobnoziarnistą strukturę, która ułatwia przygotowanie pasty i jej równomierne nałożenie.

  3. zapach - zapach henny jest charakterystyczny i może być różnie opisywany. Dla niektórych osób ma ziołowe, nieco trawiaste nuty, podczas gdy inni mogą wyczuwać ziemisty czy nawet nieco orzechowy aromat, który jest najbardziej intensywny podczas przygotowywania pasty z henny oraz w trakcie jej aplikacji.

  4. kolor - kiedy zobaczysz proszek, możesz być zdziwiona jego zielonkawym kolorem. Po rozmieszaniu przywodzi na myśl zielonkawe błoto. Gdzie ta cała czerwień? Pamiętaj, że henna to preparat ze zmielonych liści, a za kolor proszku na tym etapie odpowiada chlorofil. Uwolnienie lawsonu następuje dopiero podczas przygotowania mieszanki.

  5. świeżość - henna niepewnej świeżości może dawać blade i wyblakłe odcienie.

Im więcej dostępnego barwnika, tym intensywniejszy jest kolor uwolniony przez liście (i lepsza jakość henny).

Nie jest prawdą, że najbardziej zielone liście świadczą o wysokiej zawartości lawsonu. Przeświadczenie to powoduje jednak dodawanie zielonego barwnika do niektórych mieszanek, w celu podkręcenia wrażenia.

Zakwaszanie henny

Do czego ono w ogóle potrzebne? Odpowiednie pH mieszanki ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnych efektów zabiegu. Proszek z liści wymaga rozrobienia z kwaśnym płynem, aby osiągnąć lekko kwasowe pH.

Uwaga na zbyt mocne zakwaszenie henny - może się ono przyczynić się do wysuszenia włosów, zwłaszcza wysokoporowatych.

Zakwaszenie henny skraca ponadto czas reakcji, równocześnie zapewniając głębię, trwałość i intensywność otrzymanego koloru.

Jeśli wyrażenie „lekko kwasowe pH” sprawia, że ogarniają Cię wątpliwości to wiedz, że pod tym pojęciem kryje się wartość pH 5.5. Istnieje wiele substancji, których pH waha się od pH 2.0 do pH 4.5 i znajdują się w Twojej kuchni. Do zakwaszenia henny nada się na przykład:

  • sok owocowy (z cytryny, limonki, żurawiny, aronii),
  • ocet,
  • kwasek cytrynowy,
  • sok aloesowy,
  • amla,
  • acerola,
  • woda po ogórkach kiszonych (:)).

Spory wybór. Czym się kierować?

Dostępnością, byciem „pod ręką”. A jeśli Twoja kuchnia jest naprawdę dobrze wyposażona i zastanawiasz się którą opcję wybrać, pamiętaj o paru zasadach:

Kolor owocu lub soku ma zazwyczaj niewiele wspólnego z ostatecznym efektem farbowania.

Sok z żurawiny czy herbata z hibiskusa nie sprawi, że długofalowy efekt będzie bardziej fioletowy. Barwniki zawarte w soku nie łączą się trwale z powierzchnią włosa tak jak robi to lawson, więc ostatecznie to on będzie najdłużej widoczny na włosach.

Sok owocowy to jednak nie tylko kwaśna woda z kolorem.

Zawiera on także szereg substancji biologicznie aktywnych, takich jak przeciwutleniacze, enzymy, a ich pH wynika z obecności różnych kwasów, w różnych proporcjach. Tak zróżnicowany skład może oddziaływać w specyficzny sposób z hennową mieszanką, np. przyspieszając reakcję uwalniania lawsonu (tak działają np. enzymy zawarte w świeżym soku owocowym). Oczyszczone, wyizolowane substancje, takie jak np. kwasek cytrynowy spowalniają ten proces.

Bardziej kwaśne mieszanki ciemnieją bardziej niż te mniej kwaśne lub zawierające przeciwutleniacze.

Oto parę przykładów:

  • sok z limonki ma pH około 2,0,
  • sok z cytryny - 2,3,
  • sok z jabłka - 2,8 - 3,4,
  • sok ze śliwki - 2,8 - 3,0,
  • sok z pomarańczy - 3,0 - 4,0.

Jak sprawdzić czy roztwór jest odpowiednio kwaśny? Organoleptycznie! Jeśli jest kwaśny jak łagodna lemoniada to jest odpowiedni. Polecam również link: klik

Możesz także zainwestować w… papierki lakmusowe:) Oto wyniki mojego małego testu przeprowadzonego z ich udziałem:

Jak widać sok z cytryny ma pH ok. 2, ocet jabłkowy pH ok. 3-4, tak samo jak sok z pomarańczy. Kranówka w mojej okolicy jest bliska pH 7, a woda mineralna z popularnego dyskontu posiada pH o wartości 6.

Jak widać sok z cytryny ma pH ok. 2, ocet jabłkowy pH ok. 3-4, tak samo jak sok z pomarańczy. Kranówka w mojej okolicy jest bliska pH 7, a woda mineralna z popularnego dyskontu posiada pH o wartości 6.

Czy rezygnacja z kwaśnego dodatku sprawi, że henna nie zadziała?

Nie. Efekty barwienia będą trwałe, ale mogą być dość nieprzewidywalne - henna, która nie została zakwaszona, ma tendencję do intensywnego ciemnienia (patrz: Próbnik).

Czy użycie kranówki do henny jest dobrym pomysłem?

Może to być ryzykowne, gdyż woda z kranu często zawiera chlor oraz inne substancje chemiczne, które mogą reagować z henną.

Często jest to woda "twarda", co oznacza, że zawiera wysokie stężenie minerałów, takich jak wapń i magnez. Te minerały mogą zakłócać zdolność henny do równomiernego barwienia włosów i skóry.

Ponadto, jakość wody z kranu może się znacznie różnić w zależności od miejsca, co oznacza, że wyniki farbowania henną również mogą być niejednolite.

Co z tym fantem można zrobić?

Zamiast kranówki, zaleca się stosowanie wody destylowanej lub przefiltrowanej, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych i uzyskać najlepsze rezultaty barwienia henną.

Henna: temperatura wody

Jaka temperatura do henny?

Zależy, czy się śpieszysz.

Jeśli tak, to wiedz, że im goręcej, tym barwnik szybciej się uwalnia, szybciej zaczyna działać i szybciej to działanie traci. Mieszanka gorącej pasty jest dobrym rozwiązaniem w nagłych wypadkach.

Jeśli nie, to raduj się, bowiem im zimniej tym barwnik uwalnia się wolniej - jeśli cenisz sobie dłuższy czas na użycie mieszanki, wybierz niższą temperaturę. Wolniejsze uwalnianie barwnika pozwala lepiej kontrolować proces farbowania.

Jeśli nie goni Cię czas, sugeruję użycie składników w temperaturze pokojowej.

Pomocna również może okazać się tabelka:

temperatura

Jeśli planujesz zalać hennę wrzącą wodą, nie zwlekaj z jej użyciem, ponieważ barwnik błyskawicznie się utlenia, może to skutkować osiągnięciem bardziej pomarańczowo-żółtych, miedzianych tonów, które blakną z upływem czasu,

Jeśli nie możesz jej użyć w odpowiednim czasie, po wymieszaniu przykryj pastę i włóż ją do lodówki lub zamrażarki, aby zachować ją na później.

A jeśli masz potrzebę odgrzania henny, nie wkładaj pasty do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej - podgrzewają one pastę nierównomiernie.

Co dodać do henny na włosy?

Podstawę Twojej farby do włosów stanowi dobrej jakości henna i lekko kwaśny roztwór. Jednak na tym nie trzeba poprzestawać, bowiem do henny można dodać również:

  1. olejki eteryczne – nadają hennie przyjemny zapach, a zabieg nabiera dodatkowych właściwości aromaterapeutycznych. Niektóre olejki pozytywnie wpływają na kondycję włosów, stymulując ich wzrost (olejek rozmarynowy, tymiankowy, lawendowy) lub pomagając w walce z łupieżem,
  2. wyciągi ziołowe/zioła – zastępując wodę herbatą z rumianku lub hibiskusa, wzbogacamy mieszankę o właściwości tych ziół, niektóre z nich mogą nadać nietrwałą poświatę/refleksy (rubia, patrz: Próbnik) bądź kondycjonować włosy (amla, bhringaraj),
  3. przyprawy – kardamon i imbir nada hennie ładny zapach,
  4. odżywkę (henna gloss) – po rozcieńczeniu henny odżywką otrzymamy mieszankę nabłyszczającą, odżywiającą i delikatnie zmieniającą kolor włosów (to doskonała opcja dla tych, którzy chcą doświadczyć niektórych korzyści płynących z henny, bez intensywnej zmiany koloru lub długiego czasu przetwarzania). Pamiętaj, że większa ilość odżywki spowoduje subtelniejszy efekt kolorystyczny.

Czego do henny nie dodawać?

  1. jajek – mogą utrudnić wiązanie lawsonu z włosem, choć nie sposób odmówić im dodatkowego działania kondycjonującego (wybór należy do Ciebie),
  2. kawy – kofeina wchłania się przez skórę, a jej duża dawka może wywołać szereg nieprzyjemnych objawów takich jak: niepokój, drżenie mięśni, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca,
  3. jogurtu – ma kwaśne pH, jednak jego składniki mogą utrudnić wiązanie lawsonu z włosem, więc jeśli zależy Ci na intensywnym kolorze lub farbujesz siwe włosy, nie używaj go,
  4. oleju – utrudnia wiązanie barwnika z włosem,
  5. wina – pozostawia na włosach nieprzyjemny zapach i mimo obecności antocyjanów nie oferuje żadnej istotnej zmiany odcienia włosów.

Henna: proporcje

Proporcje henny zależą od długości, grubości i gęstości włosów oraz od tego, jak intensywny kolor chcesz uzyskać. Henna zazwyczaj jest dostępna w postaci proszku, który należy wymieszać z ciepłą wodą lub innym płynem (np. herbatą) do uzyskania pasty o konsystencji jogurtu.

Oto ogólne proporcje henny dla różnych długości włosów:

  • Krótkie włosy (do ucha): 50 - 100 g henny
  • Średnie włosy (do brody): 100 - 200 g henny
  • Średnio długie włosy (do ramion): 200 - 300 g henny
  • Długie włosy (poniżej ramion, do środkowej części pleców): 300 - 500 g henny
  • Bardzo długie włosy (do talii lub dłuższe): 500 - 1000 g henny

Powyższe ilości są orientacyjne. Jeśli masz bardzo gęste włosy, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej henny niż osoby o rzadszych włosach tej samej długości.

Aby pofarbować włosy podobnej długości potrzeba sporo henny.

Aby pofarbować włosy podobnej długości potrzeba sporo henny.

Henna a włosy

Porowatość włosa to istotny czynnik wpływający na efekt końcowy hennowego zabiegu. Cecha ta określa stopień odchylenia łusek włosa od jego kory. Im łuski te są bardziej odchylone tym porowatość jest większa. Porowatość warunkuje zdolność do absorpcji wody i substancji aktywnych.

Włosy niskoporowate posiadają ściśle przylegające do siebie łuski, co sprawia, że trudno jest wilgoci i substancjom chemicznym przenikać do wnętrza. Ten typ włosów może nie wchłaniać henny tak łatwo.

Wskazówka: może być konieczne pozostawienie henny na włosach przez dłuższy czas lub użycie ciepła (np. owinięcie włosów folią, a następnie ciepłym ręcznikiem), aby pomóc otworzyć łuskę i pozwolić barwnikowi na lepsze przenikanie.

Włosy średnioporowate najczęściej równomierne wchłaniają wilgoć i dobrze utrzymują kolor henny. Często daje najbardziej przewidywalne i spójne wyniki po zabiegu henny.

Wskazówka: postępuj zgodnie ze standardowymi instrukcjami stosowania henny, aby uzyskać zrównoważony i równomierny kolor.

Włosy wysokoporowate posiadają najbardziej otwarte łuski, często z powodu zabiegów chemicznych lub czynników środowiskowych. Ten typ włosów może szybciej wchłaniać hennę, prowadząc do uzyskania ciemniejszego koloru niż oczekiwano. Jednak włosy o wysokiej porowatości mogą również szybciej tracić kolor z czasem.

Wskazówka: monitoruj włosy podczas nakładania henny, ponieważ mogą one szybciej wchłaniać kolor. Po zabiegu henny warto zastosować głębokie nawilżenie, aby pomóc zamknąć łuskę i utrwalić kolor. Uważaj na zbytnie zakwaszenie henny.

Jak przygotować hennę do włosów?

Zanim zaczniesz, wiedz, że hennowanie warto zaplanować na tydzień wolny od olejowania czy innych kuracji pielęgnacyjnych. Zabiegi tego typu powlekają włos, blokując miejsce na przyłączenie się barwnika.

Pytaniem, które często się pojawia przy takich okazjach jest:

Czy mogę używać metalowych narzędzi podczas przygotowywania henny?

Tak, pod warunkiem że używasz czystej henny. Czystej, czyli bez dodatków np. soli metali, które mogłyby z innym metalem zareagować.

Instrukcja przygotowania henny

  1. Hennę zalej kwaśnym roztworem.

    Patrz: akapit o zakwaszaniu. Jeśli zdecydowałaś się na wzbogacenie mieszanki o ziołowe dodatki (patrz: Próbnik) dodaj je teraz (nieobowiązkowo, gdyż później też będzie ku temu okazja:))

  2. Wymieszaj do konsystencji jogurtu.

    Każda henna zachowuje się trochę inaczej, chłonie mniej lub więcej wody.

  3. Przykryj wierzch henny plastikową folią.

    Zapobiegnie to wysychaniu Twojej pasty.

  4. Odstaw hennę na pewien czas.

    Patrz: akapit o temperaturze.

  5. Pamiętaj o dodatkach.

    To jest chwila na dodanie olejków eterycznych, bądź odżywki. Jeśli zapomniałaś o wcześniejszym dodaniu "składników suchych" nic straconego, możesz dodać je też teraz.

  6. Wymieszaj.

    Starannie:)

Nakładanie henny na włosy krok po kroku

Zawsze warto najpierw przetestować hennę na małym fragmencie skóry i włosów przed pełną aplikacją, aby sprawdzić reakcję skóry i oczekiwany kolor.

Jak prawidłowo nałożyć hennę na włosy?

  1. Umyj włosy oczyszczającym szamponem bez „powlekaczy”.

    Sylikony i inne dodatkowe substancje kondycjonujące mogą wpływać na przyłączanie się lawsonu do włosów. Osusz je delikatnie i nie nakładaj żadnych produktów do stylizacji.

  2. Spróbuj dokładnie rozczesać włosy.

    To znacznie ułatwi równomierne nałożenie mieszanki i spłukanie jej po zabiegu.

  3. Zabezpiecz skórę kremem lub olejkiem.

    Pamiętasz o tym, że henna barwi też skórę?

  4. Nakładaj pastę na skórę lub włosy przy pomocy pędzla lub aplikatora.

    Możesz wmasować ją też rękami - pamiętaj o rękawiczkach:)

  5. Aby pasta nie wyschła, przykryj włosy kąpielowym czepkiem lub reklamówką.

    Niektórzy polecają także owinięcie włosów folią spożywczą. Oby nie za ciasno! Możesz na całość nałożyć także swoją starą czapkę, co pomoże utrzymać temperaturę zabiegu. Henna lubi spływać, więc lepiej będzie jeśli ubierzesz jakąś koszulkę, która niekoniecznie jest wyjściowa:)

  6. Pozostaw mieszankę na włosach przez kilka godzin (min. 2).

    Im dłużej pozostawisz, tym głębszy będzie kolor (patrz: Próbnik).

  7. Zmyj hennę ciepłą wodą.

    Pamiętaj, że nie ma nic złego w myciu włosów szamponem czy nałożeniu odżywki bezpośrednio po farbowaniu henną. Lawson wiąże się z włosami na stałe, gdy pasta jest w kontakcie z włosami, a mycie nie spowoduje osłabienia tego wiązania. Pomaga to natomiast pozbyć się resztek mieszanki z włosów.

Syrenkowanie

Jeśli masz problem z wypłukaniem henny z włosów wypróbuj syrenkowanie (mermaid rinse). To metoda polegająca na położeniu się w wannie napełnionej wodą, tak aby zioła mogły wypłukać się z włosów. Jeśli nie dysponujesz wanną, spróbuj namoczyć włosy w misce.

Włosy po hennie: pierwsze odczucie

Po spłukaniu henny z włosów możesz uznać, że włosy się wysuszyły i stały się sztywne. To przejściowe, a takie odczucia mogą wynikać z faktu, że lawson zmienił nieco strukturę Twoich włosów, przyłączając się do nich.

Po kilku dniach możesz jednak dostrzec:

  • odżywienie, blask i wzmocnienie włosów,
  • luźniejszy skręt, jeśli Twoje włosy są kręcone,
  • lekko ciemniejszy odcień.

Lawson zapewnia również ochronę przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami wynikającymi z wystawienia włosów na słońce.

Pani kilka dni po barwieniu swoich włosów :)

Pani kilka dni po barwieniu swoich włosów :)

Usuwanie henny z włosów

Jeśli henna została odpowiednio przygotowana to usunięcie jej z włosów jest trudne. Efekty osiągnięte za pomocą henny są trwałe. Czy chemiczne rozjaśnianie to jedyne rozwiązanie?

Zanim po nie sięgniesz, wypróbuj zabiegi olejowe. Mogą one pomóc wyciągnąć część barwnika z włosów. Nałóż ciepły olej (np. oliwę z oliwek, kokosowy) na włosy, owiń je folią lub ręcznikiem i pozostaw na kilka godzin lub przez noc. Po tym umyj włosy szamponem. Być może zaobserwujesz spływającą do odpływu, zabarwioną barwnikiem wodę.

Wielokrotne płukanie włosów naparem rumianku, piwem oraz traktowanie ich miodem również może pomóc w nadaniu Twoim włosom jaśniejszych refleksów.

Wyżej wymienione rozwiązania wymagają jednak cierpliwości i czasu.

Jeśli oczekujesz szybszych efektów to użycie rozjaśniacza może być rozwiązaniem dla Ciebie. Rozjaśnianie hennowanych włosów jest jednak wyzwaniem i zanim się na to zdecydujesz, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Mogło się zdarzyć, że użyłaś henny z dodatkami (indygo!), „czarnej henny”, lub henny niskiej jakości. Ich składniki mogą reagować z amoniakiem lub innymi składnikami w preparatach do rozjaśniania włosów. Może to prowadzić do nieoczekiwanych efektów kolorystycznych, a nawet uszkodzenia włosów. Czysta henna nie powinna reagować negatywnie z rozjaśniaczem i włosy nią potraktowane można rozjaśnić.

Warto wziąć przy tym pod uwagę również ilość farbowań - wielokrotnie stosowana henna może się jednak opierać się próbom rozjaśnienia, co może skutkować nierównomiernym kolorem.

Wiedz również, że preparaty do usuwania koloru dają słabe efekty.

Jeśli zdecydujesz się na próbę rozjaśnienia hennowanych włosów, oto kilka kroków, które możesz rozważyć.

Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym fryzjerem, który ma doświadczenie w pracy z hennowanymi włosami.

Jeśli zdecydujesz się na użycie rozjaśniacza, zacznij od łagodnej formuły i obserwuj reakcję włosów. Pamiętaj, że może to nie przynieść oczekiwanych rezultatów i zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia włosów.

Jeśli chcesz całkowicie pozbyć się henny z włosów, możesz potrzebować kilku zabiegów i dużo cierpliwości.

Pamiętaj, że każde włosy reagują inaczej, więc to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Ważne jest, aby zawsze postępować ostrożnie i dbać o zdrowie włosów.

Odcienie henny do włosów: próbnik

Jak nabrać doświadczenia z henną? Farbując henną:) Zainspirowana możliwościami barwienia lawsonem, postanowiłam przeprowadzić eksperyment. Przekonałam się, jak modyfikacje parametrów zabiegu wpływają na jego ostateczny efekt kolorystyczny.

Próbka to włosy dziewicze (niepoddane wcześniej żadnym chemicznym zabiegom). Procesowi farbowania poddałam również próbki materiału, białej, 100% bawełny o gramaturze 140g/m2, aby lepiej zobrazować efekt.

Do procesu farbowania użyłam tej henny.

Oto testowane warianty:

  1. henna zakwaszona amlą (3g henny i 1g amli, 13ml wody), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  2. henna zakwaszona (3g henny, 10ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  3. henna zakwaszona (3g henny, 10ml wody i 2 krople soku z cytryny) odstawiona na 12h, trzymana na włosach 6h,
  4. henna niezakwaszona (3g henny i 10ml wody), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  5. henna zakwaszona z dodatkiem alkanny barwierskiej (3g henny, 1g alkanny, 13ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  6. henna zakwaszona z dodatkiem suszonych i sproszkowanych płatków maku i malwy (3g henny, 1g sproszkowanych płatków, 15ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  7. henna zakwaszona z dodatkiem sproszkowanego buraka (3g henny, 1g sproszkowanego buraka, 13ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h.
Kolor wyjściowy: ciemny blond, na poziomie 7

Kolor wyjściowy: ciemny blond, na poziomie 7

Oto efekty:

Próbnik henna na włosach światło dzienne

Próbnik henna na włosach światło dzienne

Próbnik henna na włosach w słońcu

Próbnik henna na włosach w słońcu

Po kilkunastu dniach postanowiłam stworzyć 4 dodatkowe próbki:

  1. henna zakwaszona z dodatkiem zmielonego annato (3g henny, 1g annato, 13ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  2. henna zakwaszona z dodatkiem zmielonej rubii (3g henny, 1g rubii, 13ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  3. henna zakwaszona z dodatkiem sproszkowanego hibiskusa (3g henny, 1g zmielonego hibiskusa zalanego wrzącą wodą, pozostawione do ostygnięcia, 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h,
  4. henna zakwaszona z dodatkiem kurkumy (3g henny, 1g kurkumy, 13ml wody i 2 krople soku z cytryny), odstawiona na 12h, trzymana na włosach 3h.

Oto efekt, wszystkie próbki:

Henna na włosach wszystkie próbki w świetle dziennym

Henna na włosach wszystkie próbki w świetle dziennym

Henna na włosach wszystkie próbki w słońcu

Henna na włosach wszystkie próbki w słońcu

Henna na włosach wszystkie próbki w słońcu 2

Henna na włosach wszystkie próbki w słońcu 2

Próbnik farbowanie włosów henną

Próbnik farbowanie włosów henną

Farbowanie włosów próbnik

Farbowanie włosów próbnik

Woreczki z henną, proces farbowania

Woreczki z henną, proces farbowania

Zdjęcia nie do końca oddają subtelne różnice kolorystyczne, więc stworzyłam dodatkowy próbnik w programie graficznym.

Farbowanie henną: pomocniczy próbnik graficzny

Farbowanie henną: pomocniczy próbnik graficzny

Henna na włosy: efekty i obserwacje

  1. najciemniejszy efekt na próbce włosów dała henna zakwaszona, trzymana na włosach 6h i henna niezakwaszona, która również pofarbowała włosy i materiał na wyrazisty kolor, który ściemniał z czasem bardziej niż pozostałe pasemka,
  2. henna z amlą dała najbardziej stonowany efekt – kolor jest mniej rudy/czerwony niż pozostałe próbki, wydaje się chłodniejszy,
  3. dodatek alkanny, buraka, kwiatów, hibiskusa, kurkumy i annato sprawił, że próbki są jaśniejsze (annato, alkanna, kurkuma) i bardziej stonowane (burak, kwiaty, hibiskus) niż włosy pofarbowane tylko henną,
  4. dodatek rubii spowodował wystąpienie ciekawej, czerwonej poświaty,
  5. henna z dodatkami wymaga odrobinę więcej wody aby uzyskać pożądaną konsystencję.

Temat naturalnego farbowania włosów jest o wiele bardziej rozległy – w następnych artykułach poruszę kwestię indygo, cassii i dodatkowych ziółek wpływających na możliwości uzyskania innych odcieni i dodatkowo kondycjonujących włosy.

Odpowiedź na pytanie czytelniczki, Tygodnik Ilustrowany, 14 Marca 1914r. Do wąsów i brody "Lavsonina" z rośliny "Inermis" również się sprawdza!:)

Odpowiedź na pytanie czytelniczki, Tygodnik Ilustrowany, 14 Marca 1914r. Do wąsów i brody "Lavsonina" z rośliny "Inermis" również się sprawdza!:)

Sprawdź również:

Proponowane artykuły

Zioła miłości, czyli afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn

Jak stosować oleje roślinne w pielęgnacji skóry i włosów?

Kwas hialuronowy – 3 fakty, które Cię zaskoczą!

najnowsze z

Jak parzyć herbatę? – Część 1, czyli metody profesjonalistów oraz moje osobiste wnioski.

Jak parzyć herbatę? – część 2: metoda gongfu cha, czyli jak to robią Chińczycy