obrazek-tytuowy
25.11.2023

Naturalne remedium na wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy to choroba przewodu pokarmowego, która pojawia się najczęściej na skutek namnożenia się bakterii H. pylori. Dochodzi wtedy do powstawania ubytków w błonie śluzowej, które wywołują ból i dyskomfort na czczo lub po jedzeniu.

Ubytki te, zwane wrzodami, pogłębiają się na skutek spożywania drażniących pokarmów oraz nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Czasami mogą pojawić się wyłącznie w wyniku kiepskiego stylu życia i nie być związane z bakterią H. pylori. – szczególnie sprzyja im genetyka, palenie papierosów i stres.

Spis treści

Zioła vs standardowe leki na wrzody – jak to działa?

Przewaga fitoterapii w leczeniu wrzodów polega na tym, że zioła na wrzody nie wywołują skutków ubocznych, za to stosowane w tej chorobie leki już tak.

Mechanizm działania leków na wrzody żołądka i dwunastnicy opiera się głównie na miejscowym neutralizowaniu kwasu żołądkowego. Leki te zobojętniają kwas żołądkowy w miejscu występowania ubytku i tworzą warstwę, która chroni wrzód przed kwaśnym środowiskiem, umożliwiając jego zagojenie się. Niesie to ze sobą pewne skutki uboczne, takie jak na przykład zakłócenie trawienia i zaburzenie struktury ściany przewodu pokarmowego. Regularne stosowanie takich leków zwiększa też prawdopodobieństwo tego, że wrzody wrócą [4].

Leki na wrzody są więc skuteczne, lecz dosyć inwazyjne. Dobra wiadomość jest taka, że zioła bez problemu mogą je zastąpić, nie naruszając środowiska panującego w żołądku ani normalnego procesu trawienia.

Natomiast jeśli celem jest eliminacja bakterii H. pylori, to do leków przeciwwrzodowych dołącza się antybiotyki. Kolejny ciężki kaliber dla przewodu pokarmowego...

W badaniach okazało się, że włączenie ziół do kuracji antybiotykami było skuteczniejsze niż antybiotyki lub zioła solo [8].

Osobiście jednak uważam, że zanim zdecydujemy się na antybiotyki, które też są bardzo inwazyjne dla przewodu pokarmowego, warto najpierw wypróbować moc ziół. Jeśli zioła nie wystarczą, wtedy sięgajmy po silniejsze rozwiązania.

Zioła na wrzody żołądka i dwunastnicy - podział

Wśród surowców wspomagających leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy wyróżniamy:

  1. zioła obfitujące w śluz, który powleka ścianę przewodu pokarmowego i wrzody warstwą ochronną, zapobiegając ich podrażnieniu i bólowi

  2. zioła, które pomagają eliminować bakterię H. pylori, przyspieszają gojenie się tkanek, a także pobudzają komórki ściany żołądka do zwiększonej produkcji śluzu

Surowce śluzowe

Śluz to rodzaj błonnika rozpuszczalnego. Występuje on w nasionach, liściach i korzeniach wielu roślin. W tkankach roślinnych śluz pełni funkcję magazynu składników odżywczych i wody, a ponadto chroni nasiona i sprzyja ich kiełkowaniu.

Do surowców szczególnie bogatych w śluz zaliczamy:

  1. nasiona lnu

  2. nasiona babki płesznik

  3. nasiona babki jajowatej

  4. korę wiązu czerwonego

  5. korzeń i liść prawoślazu

  6. liść aloesu

  7. liść podbiału

  8. porost islandzki

  9. kwiat ślazu

  10. kwiat malwy

  11. kwiat dziewanny

  12. glukomannan konjac

  13. nasiona chia

Powyższe rośliny są wysoko cenione w tradycyjnej i współczesnej medycynie. Pozyskiwany z nich śluz służy jako środek osłaniający i łagodzący podrażnienia gardła, żołądka, jelit czy skóry. Zastosowanie roślin śluzowych w chorobie wrzodowej sprawia, że wrzody szybciej się goją i mniej bolą. Spożyty śluz powleka bowiem wewnętrzną ścianę przewodu pokarmowego, chroniąc obecne w niej ubytki przed działaniem kwasu solnego, enzymów trawiennych i drażniących polarmów. Pod warstewką ochronnego śluzu wrzód szybiej ma szansę się zagoić.

Aby pozyskać śluz z danej rośliny, wystarczy zwykle zalać ją wodą. To, czy woda powinna być gorąca czy zimna i jak długo należy moczyć surowiec, zależy od rośliny. Sposób przygotowania każdej z nich znajdziecie w opisach na stronie naszego sklepu.

Pół szklanki pozyskanego naparu lub wyciągu należy wypijać 15 minut przed każdym posiłkiem oraz na czczo (bez nasion, kory, itp.).

[1, 2]

Lukrecja

Lukrecja – działanie na wrzody:

  • gojące
  • ochronne
  • przeciwbakteryjne

Lukrecja (Glycyrrhiza glabra) to czołowa roślina polecana w leczeniu choroby wrzodowej. Jej słodki korzeń zawiera dobrze przebadane związki aktywne, które wielokierunkowo wspomagają eliminację wrzodów. Pierwsze badania nad aktywnością przeciwwrzodową lukrecji pojawiły się już w latach 70. ubiegłego wieku [3].

Należy zwrócić uwagę na to, że w leczeniu wrzodów największe znaczenie mają flawonoidy oraz izoflawonoidy lukrecji, takie jak glabridol, likwirtyna, likwirtygenina, glabren, glabrydyna. Ich najkorzystniejszą zawartość znajdziemy w wyciągu alkoholowym lukrecji, który jednocześnie zawiera mniej głównego składnika czynnego – glicyryzyny oraz jej pochodnej, czyli kwasu glicyretynowego. Proporcja ta jest korzystna dlatego, że glicyryzyna i kwas glicyretynowy wywołują działania niepożądane, takie jak wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz obniżenie poziomu testosteronu. Z tego powodu na rynku oprócz nalewki z lukrecji znajdziemy także preparaty z lukrecją deglicyryzowaną, czyli pozbawioną glicyryzyny, która w badaniach okazała się skuteczniejsza w leczeniu wrzodów niż standardowy ekstrakt z lukrecji [4].

Mechanizm działania lukrecji na wrzody obejmuje 3 zasadnicze kierunki:

  1. wspomaganie gojenia się ubytków w śluzówce żołądka i dwunastnicy

    Flawonoidy lukrecji stymulują krążenie i napływ krwi do uszkodzonej ściany żołądka lub dwunastnicy, przyspieszając gojenie się ubytków.

  2. ochrona śluzówki

    Lukrecja zwiększa liczebność komórek produkujących śluz w przewodzie pokarmowym, który chroni jego błonę wewnętrzną (czyli śluzówkę) przed drażniącym działaniem kwasu żołądkowego i niektórych pokarmów. Podnosi także aktywność tych komórek, co skutkuje zwiększoną ilością śluzu.

  3. działanie przeciwbakteryjne skierowane w H. pylori

    Właściwość tę zawdzięczamy głównie izoflawonoidom lukrecji. Wykazują one zdolność do niszczenia H. pylori, a także wielu innych gatunków bakterii. Największą skuteczność będzie miała tutaj nalewka z lukrecji [4].

Chaga

Chaga – działanie na wrzody:

  • przeciwzapalne i przeciwbólowe
  • immunomodulacyjne
  • przeciwinfekcyjne

Chaga (błyskoporek podkorowy, Inonotus obliquus) to znany i ceniony w medycynie naturalnej grzyb, który mieszka na drzewach liściastych, głównie na brzozach. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe, proodpornościowe i prokognitywne. Swoje właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości związków bioaktywnych: beta-glukanów, terpenów i kwasów organicznych, z których najważniejszy to kwas betulinowy [5].

Już wiele lat temu chagę stosowano na wrzody żołądka i dwunastnicy. Dziś medycyna współczesna upewnia się tylko, że było to słuszne zastosowanie. W badaniu Xin i wsp. szczurom wywołano wrzody żołądka, a następnie podawano wyciąg z chagi z codziennym pokarmem. Okazało się, że chaga skutecznie sprzyjała gojeniu się wrzodów u badanych zwierząt [6].

Działanie przeciwwrzodowe chagi to wypadkowa kilku właściwości: po pierwsze – działanie antybakteryjne pomaga eliminować H. pylori. Następnie działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe chagi przyczynia się do zmniejszenia dyskomfortu i bólu związanego z występowaniem wrzodów i sprzyja gojeniu się uszkodzonej śluzówki [5, 6].

Olej z czarnuszki i olej z rokitnika

Olej z czarnuszki/olej z rokitnika – działanie na wrzody:

  • gojące
  • przeciwzapalne
  • antyoksydacyjne
  • przeciwbakteryjne

Ostatnim wytypowanym przeze mnie remedium na wrzody żołądka i dwunastnicy są dwa potężne oleje, czyli olej z czarnuszki i olej z rokitnika.

Oba te oleje niejednokrotnie wykazały zdolność do przyspieszania gojenia się tkanek, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Do tego dodać należy ich znaczące działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Olej z czarnuszki

W przeglądzie Shakeri i wsp., dotyczącym wpływu czarnuszki na układ pokarmowy [7], przytoczone zostało badanie Salem i wsp., w którym czarnuszka wspomogła eradykację (pozbywanie się) bakterii H. pylori z żołądka. Warto mieć na uwadze, że w badaniu tym czarnuszkę połączono z klasycznym antybiotykiem stosowanym w chorobie wrzodowej – omeprazolem [8].

W dwóch badaniach przeprowadzonych przez Kanter i wsp. olej z czarnuszki podawany szczurom wybitnie zmniejszył pojawienie się ubytków w śluzówce przewodu pokarmowego po podaniu zwierzętom czystego etanolu (m.in. w taki sposób wywołuje się szczurom uszkodzenia śluzówki w badaniach). Olej z czarnuszki zadziałał intensywnie przeciwutleniająco i przeciwzapalnie, hamując formowanie się uszkodzeń, a następnie sprzyjając gojeniu się tych, które powstały [9, 10].

Wszystkie trzy powyższe badania sugerują słuszność zastosowania oleju z czarnuszki na wrzody żołądka i dwunastnicy – zarówno w celu wspomagania eradykacji H. pylori, jak i po to, by przyspieszyć gojenie się wrzodów.

Olej z rokitnika

Olej z rokitnika już wiele lat temu stosowany był w leczeniu uszkodzonej śluzówki i chorób skóry, nie tylko w Europie, lecz także w Chinach. W związku z tym Chińczycy zdążyli już go nieco przebadać w tym zakresie, aby potwierdzić, że tradycyjna medycyna miała rację.

Xing i wsp. dowiedli, że olej z rokitnika chroni śluzówkę przewodu pokarmowego przed wrzodami, które próbowali wywołać u szczurów za pomocą kilku różnych substancji, a także przyspiesza ich gojenie się. Okazało się, że olej z rokitnika jest tak samo lub nawet nieco bardziej skuteczny w tym wypadku niż cymetydyna – klasyczny lek stosowany w chorobie wrzodowej (hamujący wydzielanie kwasu żołądkowego). Autorzy badania podsumowują, że aktywność przeciwwrzodowa oleju z rokitnika leży nie tylko w obecnych w nim frakcjach tłuszczowych, ale także w związkach bioaktywnych charakterystycznych dla rokitnika – takich jak β-karoten, α-tokoferol czy β-sitosterol [11].

Aby nieco bardziej poprzeć rokitnik w kwestii leczenia wrzodów (choć może powyższe wnioski już Wam wystarczą ;), przytoczę jeszcze jeden eksperyment. Testowano w nim działanie oleju z rokitnika na wrzody wywołane u psów i porównywano z czterema typowymi lekami przeciwwrzodowymi (lansoprazol, sukralfat, mizoprostol i famotydyna). Psy otrzymujące olej z rokitnika spożywały 5 ml tego oleju dwa razy dziennie [12].

Pomiary uzyskane za pomocą gastroskopii wykazały, że w grupie zwierząt otrzymującej olej z rokitnika najszybciej nastąpiła całkowita eliminacja wrzodów żołądka!! Stało się to już po niecałych 8 dniach. Każdy z testowanych leków zadziałał nieco później. Spójrzcie na wykres:

Czy trzeba kogoś jeszcze przekonywać o fenomenalnym potencjale przeciwwrzodowym oleju z rokitnika? Mnie nie! :)

Jak stosować olej z rokitnika lub olej z czarnuszki na wrzody?

Wystarczy spożywać łyżeczkę wybranego oleju na 10-15 minut przed posiłkiem 3 razy dziennie!

Olej z rokitnika świetnie sprawdza się w regeneracji śluzówki przewodu pokarmowego

Olej z rokitnika świetnie sprawdza się w regeneracji śluzówki przewodu pokarmowego

Podsumowanie - jak wyleczyć wrzody bez leków?

Wersja 1:

  • dieta przeciwwrzodowa
  • lukrecja w nalewce (1-2 pipety 3 razy dziennie przed posiłkiem)
  • olej z rokitnika lub czarnuszki 3 x dziennie po 1 łyżeczce przed posiłkiem

Wersja 2:

  • dieta przeciwwrzodowa
  • napar z siemienia lnianego lub innego surowca śluzowego 2-3 razy dziennie przed posiłkiem (1 czubata łyżka na szklankę)
  • lukrecja w nalewce

Wersja 3:

  • dieta przeciwwrzodowa
  • popijanie herbatki z chagi przez cały dzień
  • napar z wiązu czerwonego 3 x dziennie przed posiłkiem

Wersja 4:

  • dieta przeciwwrzodowa
  • zimny wyciąg z korzenia prawoślazu 3 x dziennie przed posiłkiem
  • olej z rokitnika lub czarnuszki 3 x dziennie po 1 łyżeczce przed posiłkiem

Mam nadzieję, że pomogłam Wam dowiedzieć się, jak wyleczyć wrzody naturalnie!

Pamiętajcie o tym, że zioła pomogą Wam tylko w połączniu z dietą.

Bez diety natomiast stosujcie je profilaktycznie, aby wrzody nie powróciły.

Zdrowia!

Danka

Proponowane artykuły

Wrzody żołądka i dwunastnicy – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Wskazówki lifestylowe i podstawy diety przeciwwrzodowej

Lukrecja i jej działanie przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe

Kandydoza cz.2. - Jak bezpiecznie przeprowadzić przez nią swój organizm?

najnowsze z